Sama jsem fanoušek spíše přírody, nicméně Dubaj mě oslnila. Moc se líbilo, že stále roste. Během naší dovolené jsme se samozřejmě snažili navštívit ty nejzajímavější místa. Uplynul pouhý rok a v Dubaji otevřeli Dubai Frames - zlatý rám, který spojuje starou část Dubaje s nově vybudovanou částí, Dubai Safari Park, nejvyšší hotel na světě - Gevora a je toho ještě určitě více…
Na návštěvu Dubaje jsme zvolili březen, protože je zde příjemné počasí. Teploty se pohybují kolo 25 stupňů a moře je příjemně osvěžující.
Letenky a ubytování
Ubytování jsme sehnali přes www.airbnb.com, na doporučení kamaráda jsme se rozhodli pro hostel in 66th floor za zhruba 550 Kč na noc se snídaní. Ubytování bylo vhodné spíše pro mladé lidi (spaní na dvoupatrových postelích, pokoje po 8 lidech a v noci zde bylo trochu rušno). Umístění tohoto hostelu bylo skvělé - v 66. podlaží (čtvrtý nejvyšší mrakodrap v Dubaji) s výhledem na Palm Jumeirah, hned za mrakodrapem nádherná Dubai Marina, pár metrů obchod, diskotéka a metro taky nebylo daleko...
Výhled na Palm z hostelu in 66th floor, den a noc:
Co v SAE určitě navštívit?
Burj Khalifa
Samozřejmě jsme museli navštívit jedno z nejzajímavějších míst v Dubaji - nejvyšší budovu světa. Vstupenky jsme si objednali předem přes oficiální stránky www.tickets.atthetop.ae, abychom nemuseli čekat v dlouhých řadách. Chtěli jsme vidět východ slunce a tak jsme si zakoupili lístky na 6h ranní - pozor v tak brzkých hodinách není otevřen klasický vstup, a tak musíte obcházet skoro celé Dubai Mall (největší nákupní centrum na světě 😆), samozřejmě jsme to nevěděli, utíkali jsme co to šlo, aby jsme to stihli. Přiběhli jsme asi 6:15 a i přes to nás naštěstí pustili. Největší výhodou této brzké návštěvy bylo prázdno, v klidu si vše můžete projít. Cena lístku se může zdát vysoká, ale až budete nahoře, nebudete litovat ani korunu 😍Noční Dubaj z Burj Khalifa může být ještě zajímavější, ale je nutné počítat s mnohem více turisty.
Východ slunce na Burj Khalifa:
Dubai Mall a Aquarium
Podle celkové plochy se jedná o největší nákupní centrum na světe. Je zde více než 1 200 obchodů. Určitě doporučuji se po návštěvě Burj Khalifa alespoň projít tímto nákupním centem - pozor ať se tam neztratíte. Navíc se zde nachází také Dubai Aquarium - 48 metrů dlouhý tunel s žraloky, rejnoky a jinými živočichy z podmořského světa. Do tunelu se platí vstupné, nicméně aquarium je nádherně vidět ze všech stran i zdarma.
Vstup do Dubai aquarium:
Dubai Fountain
Nachází se hned vedle Dubai Mall před Burj Khalifou. Je to další NEJ v Dubaji - největší tančící fontána na světe. Fontánu můžete vidět tančit denně ve 13:00 a 13:30 a večer od 18:00 do 22:00 každou půlhodinu. O víkendech (v Emirátech jsou víkendovými dny čtvrtek, pátek a sobota) je večerní představení prodlouženo až do 23:00. Doporučuji navštívit spíše za tmy, je to mnohem kouzelnější a romantičtější. 💗 Představení je zdarma, vyrazte na něj o něco dříve, ať chytnete dobré místo.Dubai Marina
Krásná marina plná luxusních lodí a restaurací obklopena mnoha mrakodrapy. Jedno z nejkrásnějších míst v Dubaji. Vyrazte na večerní procházku, poseďte v restauraci a užívejte si to nádherné prostředí. Počítejte s vyššími cenami.Burj Al Arab
Jeden z nejluxusnějších hotelů na světě. Tvarem připomíná lodní plachtu. V těsné blízkosti se nachází krásná pláž Jumeirah, ze které můžete pozorovat tento krásný hotel.Miracle Garden a Butterfly Garden
Miracle Garden je největší přírodní květinová zahrada na světě s více než 109 miliony vysázených květin. Spatříte zde květinové domy, květinové letadlo Emirates, ... někomu se to může zdát jako kýč, ale přiznejte, viděli jste někdy něco takového? 👇Butterfly Garden zahrada plná motýlů z celého světa, lze si je chytnout, vyfotit se s nimi. Zaměstnanci jsou zde velice sympatičtí. Nachází se jen několik metrů od Miracle garden.
Abu Dhabi - Sheikh Zayed Mosque
Monumentální mešita, která leží v hlavním městě spojených arabských emirátů. Opět zde uvidíte hned několik NEJ. Největší koberec na světě s plochou 5 000 m² vážící 42 tun. Největší lustr na světě, který váží 12 tun, je pozlacený a vyzdobený miliony krystalů od Swarovského. Celá mešita je obložena nejbělejším mramorem, stěny jsou zdobené perletí, polodrahokamy a zlatem.Než jsme mešitu navštívili zjistili jsme si, jestli nám půjčí i jejich hábity, abychom si to pořádně užili. A ano, pokud přijdete v letním oblečení, například v kraťasech/sukni, zdarma vám jej půjčí. Můžete si tak z mešity odvézt originální fotky. Vstup je zdarma. Určitě stojí za návštěvu.
Jak se po Dubaji pohybovat?
Jelikož jsme byly 4 volili jsme spíše taxi. V Dubaji to není nic drahého a najdete je skoro na každém kroku. Řidiči jsou upravení, ochotní, auta mají uklizené, Dubaj dobře znají a nesnaží se vás ošidit. Jsou to trochu šílení řidiči, při každé příležitosti troubí, nedoporučuji vtipkovat na toto téma, stejně to nepochopí... 💁Taxi je určitě lepší než si půjčit auto a jezdit po těch jejich šílených silnicích a hledat zdlouhavě parkování...
Cena z letiště na ubytování (33 km) za 100 UAE.
Lze využít také metro, které jezdí v podstatě pořád, je nutné si ale na přepážce pořídit kartu a na ni nahrát kredit. Při vstupu a výstupu potom jen čipujete.
Kam na suvenýry?
Meena Bazaar - nachází se ve staré části Dubaje, kousek od Dubai Museum. Najdete zde kabelky, šátky, trika (velmi slušné padělky 👍), jejich hábity, spoustu zlata, prostě cokoliv. Smlouvání je zde zvykem, můžete se dostat klidně na 30% z původní ceny. Když jsme se zmínili, že jsme z České republiky ozvalo se: "aaaaa nasrávačky!" 😂 toto slovo nás pak pronásledovalo celou uličkou...Zajímavosti:
- Věděli jste, že nejvyšší budova světa se měla původně jmenovat Burj Dubai? Jenomže v průběhu stavby Dubaji došla ropa (tedy peníze), požádali o podporu hlavní město arabských emirátů - Abu Dhabi. Ti jim prý peníze poskytli pod podmínkou, že se stavba pojmenuje po jejich vládci - Khalifa. Proto tedy Burj Khalifa. Nyní Dubaj žije čistě z turismu.
- V Dubaji je velice bezpečno, přitom zahlédnout policejní auto nebo samotné policisty je jako vidět paní Columbovou - všichni ví že existuje, ale nikdo ji nikdy neviděl. Jak je to možné? Na každém kroku mají kamery a tak vše sledují z centrály. Z části je to ale také určitě tím, že arabské zákony jsou o dost přísnější než ty naše. Lidé v této zemi si pořádně rozmyslí, jestli se jim vyplatí spáchat zločin...
- Islám alkohol zakazuje, v obchodech neseženete dokonce ani ochucené piva. V hotelových rezortech je alkohol povolen pouze pro cizince.
- V Arabských Emirátech uvidíte jen samé NEJ. Nejvyšší budovu světa, největší nákupní centrum, největší tančící fontánu, nejvyšší hotel, největší přírodní květinovou zahradu, největší mešitu, největší koberec, největší lustr… je toho opravdu hodně.
Má doporučení:
Ženám doporučuji do kufru přibalit větší šátek na zahalení. Některé pohledy arabů mohou být nepříjemné.Arabské slunce je opravdu ostré, nepodceňte to.
V Dubaji je zákaz pití alkoholu na veřejnosti.
Vyhněte se návštěvě Dubaje v Ramadánu.
Termíny Ramadánu:
2019: 6. května - 4. června
2020: 24. dubna - 23. května
2021: 13. dubna - 12. května
2022: 3. dubna - 2. května
2023: 23. března - 21. dubna
2024: 11. března - 9. dubna
2025: 1. března - 30. března
2026: 18. února - 19. března
2027: 8. února - 9. března
2028: 28. ledna - 26. února
2029: 16. ledna - 14. února
2030: 6. ledna - 4. února
Video z naší dovolené v Dubaji:
0:19 Dubai Marina
1:07 Burj Khalifa
2:55 Dubai Mall
3:46 Burj al Arab
4:01 Miracle garden
4:20 Butterfly garden
4:40 Palm
5:01 Ruwais
5:12 Desert
5:39 Sheikh Zayed Mosque
7:05 Dubai Fountain
7:27 Meena Bazaar
7:05 Dubai Fountain
7:27 Meena Bazaar
Žádné komentáře:
Okomentovat